Założenie firmy w Hiszpanii jest prostsze niż myślisz

Rozważasz założenie firmy w Hiszpanii, ale boisz się formalności.  Nie ma powodów do strachu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki odnośnie do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Po więcej informacji zajrzyj na stronę accountingservicesinspain.com.

 

Zanim otworzysz spółkę

Co obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej musi zrobić przed rozpoczęciem działalności? Są dwie bardzo proste formalności.

  1. Zarejestrowanie pobytu.

Dlaczego to ważne? Bo rejestrując pobyt uzyskasz numer identyfikacyjny NIE (Número de Identidad de Extranjero), który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Bez numeru identyfikacyjnego NIE jest nie otworzysz działalności gospodarczej w Hiszpanii.  Aby zarejestrować pobyt w Hiszpanii, musisz złożyć odpowiednie dokumenty w najbliższym Biurze dla cudzoziemców (Oficina de Extranjería). Urzędnicy pomogą Ci w dopełnieniu formalności.

  1. Otworzenie konta bankowego

Żeby prowadzić działalność gospodarczą w Hiszpanii musisz mieć konto bankowe w dowolnym hiszpańskim banku.

Rodzaje spółek

W Hiszpanii obowiązują różne formy organizacyjno-prawne działalności gospodarczej. Wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada: autónomo – jednoosobowa działalność gospodarcza, sociedad colectiva – spółka jawna, sociedad comanditaria – spółka komandytowa, sociedad anónima – spółka akcyjna. Spółkę zakłada się w kancelarii notarialnej.

Samozatrudnienie w Hiszpanii (autónomo)

Samozatrudnienie to najprostsza (minimum formalności) i najtańsza forma działalności gospodarczej w Hiszpanii. Zostań przedsiębiorcą indywidualnym (empresa individual) i otwórz  spółkę bez osobowości prawnej. Aby zostać samozatrudnionym, musisz zarejestrować hiszpańskim urzędzie skarbowym (Agencia Tributaria) i zakładzie ubezpieczeń społecznych (Tesoreria General de la Seguridad Social). To dobra forma dla osób wykonujących wolne zawody.

 

Podatki i księgowość

Początkujący przedsiębiorcy w Hiszpanii mogą korzystać z ulg podatkowych czy niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Co więcej, możliwe jest także uzyskanie dofinansowania na założenie działalności. Obowiązki przedsiębiorcy zależą od rodzaju prowadzonej działalności i formy organizacyjno-prawnej. Musisz skompletować dokumenty związane z przychodami i wydatkami oraz sporządzać księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (I.R.P.F.).

Pomoc w założeniu firmy w Hiszpanii

Kancelaria Gestoría Ramon Santafe, S.L. od lat zajmuje się pomocą anglojęzycznym przedsiębiorcom w prowadzeniu firmy na hiszpańskim rynku. Fachowi eksperci pomogą Ci otworzyć, prowadzić i firmę w Hiszpanii, doradzą w wyborze formy organizacyjno-prawnej spółki, poprowadzą księgowość Twojej firmy. Profesjonalnie, rzetelnie, przejrzycie. Wejdź na accountingservicesinspain.com i zapoznaj się z ofertą Kancelaria Gestoría Ramon Santafe, S.L.