Zakładanie działalności- w Hiszpanii również można prowadzić swój biznes

W Hiszpanii można zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą tym samym decydując się na samozatrudnienie. Konieczność rejestracji swojej firmy jako podmiotu rozliczającego VAT jest nakładana na przedsiębiorców, którzy przekroczą kwotę 10 000 euro. Do rejestracji firmy mogą przystąpić nie tylko obywatele Hiszpanii, ale i rezydenci. Konieczne jest jednak wyrobienie specjalnego numeru identyfikacji cudzoziemca, o który można wnioskować na wybranym komisariacie policji lub w hiszpańskim konsulacie. Wyrobienie takiego numeru jest wstępem do wszystkich późniejszych operacji, jakie będziemy chcieli wykonać w jakimkolwiek urzędzie w Hiszpanii. Czy prowadzenie firmy w Hiszpanii jest trudne i co warto rozważyć zanim zdecydujemy się na ten krok?

Analiza rynku oraz otoczenia konkurencyjnego

Na założenie firmy w Hiszpanii zazwyczaj nie decydują się przypadkowe osoby, a ci, którzy już jakiś czas tutaj pracują i znają daną branżę. Niejednokrotnie, otwarcie firmy jest kolejnym, naturalnym krokiem w rozwoju kariery. Zawsze jednak, jeszcze zanim podejmiemy decyzję o przejściu na pracę na swój własny rachunek jest analiza zapotrzebowania usług i produktów danego rodzaju wśród potencjalnych klientów, a także analiza konkurencyjności rynku.

Zakładanie działalności w Hiszpanii może być o tyle trudne, że nie zawsze perfekcyjnie władamy danym językiem obcym, a wszelkie kwestie formalne należy załatwiać w języku urzędowym danego państwa. Zakładanie firmy to także konieczność zdobycia określonej wiedzy z zakresu księgowości. Już na starcie trzeba bowiem podjąć decyzję o tym, jaką formę prawną będzie miał podmiot, który chcemy zarejestrować. W Hiszpanii, dobrą alternatywą dla jednoosobowej działalności jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialności w wariancie dla nowych przedsiębiorstw. Nieocenionym wsparciem podczas rejestracji spółki może okazać się doradztwo biznesowe i księgowe, jakie znajdziemy na accountingservicesinspain.com.

Dlaczego akurat spółka? Co powinniśmy wiedzieć?

Niejednokrotnie, zakładanie działalności w Hiszpanii w formie spółki jest korzystniejsze ze względów podatkowych. Dobrze jednak rozważyć skorzystanie z doradztwa biznesowego tak, aby już na etapie rejestracji podmiotu ktoś doświadczony był w stanie nam doradzić, jaką decyzję podjąć po to, aby później na tym zyskać. Doradztwo biznesowe może też obejmować cały proces rejestracji podmiotu w urzędach. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możemy zaprosić do niej wspólników, ale też można ją zarejestrować w pojedynkę.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jej właściciele odpowiadają za losy podmiotu tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego w nią wkładu. Majątki odrębne uczestników spółki pozostają więc odrębne. Stawka podatkowa od spółek plasuje się na poziomie 25%, ale dla nowych podmiotów przez pierwsze dwa lata od daty rejestracji, można skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, której wysokość to 15%.