Radca prawny czy adwokat – kogo wybrać?

Nie jest tajemnicą, że wiedza większości Polaków na tematy dotyczące prawa jest dość wątła. Najbliższe lata raczej na pewno tego nie zmienią, a więc z pewnością w dalszym ciągu będziemy korzystać z oferty adwokatów czy też radców prawnych. Warto zastanowić się nad tym, czym różnią się oba zawody. Dla wielu Polaków są one jednym i tym samym, a jednak jest nieco inaczej. Zastanówmy się więc kogo wybrać do sprawy – radcę prawnego czy może adwokata?

Usługi prawnicze radcy pranego

Zacznijmy od tego, że status radcy prawnego jest równy urzędowi adwokata. Zakres usług radcy prawnego jest jednak nieco węższy. Nie może on przede wszystkim reprezentować swojego Klienta w sprawach karnych. Wszystko dlatego, że w postępowaniach na drodze sądowej może on jedynie występować jako reprezentant powoda cywilnego. Inna różnica to fakt, że radca może być zatrudniony w zakładzie pracy, a więc na przykład u innego adwokata.

Kompetencje adwokata

O tym, jakie obowiązki i prawa ma adwokat, odpowie nam jeden z adwokatów. Do Pani Anny należy kancelaria Anna Adamczuk. Tak więc adwokat ma szersze kompetencje i nie musi ograniczać się do konkretnej gałęzi prawa. Jednocześnie podejmować się on więc może spraw karnych, cywilnych, czy z zakresu prawa administracyjnego. Bez problemu reprezentować może on Klienta w sądzie i występować w roli obrońcy. Co ciekawe adwokat nie może zostać zatrudniony, a więc powadzi on jedynie własną kancelarię. Zobowiązany jest też do zachowania tajemnicy adwokackiej.

Kogo wybrać?

Wydaje się, że w większości przypadków zdecydowanie lepszym wyborem będzie adwokat. Ma on bowiem o wiele szersze spektrum możliwości. Do adwokata zgłosić się bowiem można w niemal każdej sprawie bez wyjątku, jednocześnie będąc pewnym, że wypełni on swoje obowiązki. W związku z tym, że wszystkie sprawy prowadzi on pod własnym nazwiskiem, obliguje to do pełnego profesjonalizmu. Zawsze możemy też od niego ubiegać się o zadośćuczynienie w postaci pieniężnej.

Skoro wiecie już, czym różnią te zawody, większego problemu z wyborem mieć nie będziecie. A co Wy myślicie o adwokatach czy też radcach prawnych?