sąd

Jak iść ubranym do sądu, aby zaprezentować się odpowiednio do sytuacji?

Konieczność pójścia do sądu jest niezwykle stresująca, niezależnie od tego, w jakim celu się tam udajemy. Oprócz merytorycznego przygotowania do rozprawy i innych spraw do załatwienia, nie można również zapominać o tym, że nasza obecność w sądzie wymaga odpowiedniej do sytuacji prezencji, dlatego warto dużo wcześniej zastanowić się, w co się ubierzemy w tym dniu. W Polsce bowiem sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej niż na różnych filmach – nie wystarczy założyć bluzy czy swetra, jeansów i zwykłych tenisówek. Zatem jak iść ubranym do sądu, aby wypaść jak najlepiej?

Elegancki i wykwintny strój w sądzie jest wymagany

Niezależnie od swojej instancji, budynek sądu jest miejscem egzekwowania prawa, czyli podstawowych zasad regulujących życie społeczne. Przyjęło się zatem ze względu na rangę wykonywanych czynności, że wszyscy, którzy udają się tam w określonym celu, powinni wyglądać przynajmniej elegancko, a najlepiej też wykwintnie. Nie bez powodu prawnicy i notariusze chodzą służbowo w formalnych strojach, choć na sali sądowej i tak mają narzuconą na górę togę.

Tak więc dopasowując strój do powagi sytuacji i oddając szacunek sędziom, a także przysięgłym i innym uczestnikom procesu, należy ubrać eleganckie, formalne i oszczędne w swojej formie ubrania. Co prawda nie ma żadnych przewidzianych sankcji za niewłaściwy ubiór, jednak założenie zwykłej bluzki i jeansów może być bardzo niemile widziane – o bluzie czy dresie nawet nie wspominając.

Jak iść ubranym do sądu – mężczyźni

W związku z powyższym, mężczyźni powinni założyć stonowany, prosty i oszczędny w formie garnitur, najlepiej w czarnym, popielatym lub granatowym kolorze. Krawat lub muszka z poszetką nie są niezbędne, jednak idealnie uzupełnią całą stylizację. Można również założyć spodnie materiałowe w zestawieniu z elegancką marynarką, powinny one jednak być spójne kolorystycznie i stylowo. Do tego idealna będzie biała lub błękitna koszula- przykładowo: https://www.niren.pl/pl/c/Koszule-dlugi-rekaw-meskie/41 oraz zadbane buty, np. mokasyny czy półbuty.

Jak iść ubranym do sądu – kobiety

Panie mają nieco większy wybór od mężczyzn. Mogą bowiem założyć elegancką i stonowaną sukienkę, do której będzie pasował żakiet lub narzutka. Odpowiednia będzie również szykowna bluzka, do której można dobrać elegancką spódnicę lub spodnie. Całą stylizację można uzupełnić zarówno butami na wysokim obcasie, jak i balerinami, mokasynami oraz półbutami i dobrać do tego pasującą torebkę. Należy pamiętać, że strój powinien być elegancki i formalny, ale nie ekstrawagancki.