Dieta dla seniora- co powinny jeść osoby starsze?

Dobrze dobrana dieta bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. Tym samym, określenie codziennych jadłospisów jest ważne dla wszystkich bez względu na wiek. Jednakże, w szczególny sposób powinny dbać o siebie osoby starsze, gdyż ich wiek może nieść ze sobą określone przypadłości i problemy, których każdy chciałby uniknąć. Jakie są najistotniejsze substancje odżywcze dla seniora?

Dieta dla osób dojrzałych, czyli jaka?

Dobrze jest wiedzieć, jakiego typu produkty w szczególności powinny się znaleźć w diecie seniora, a jakich lepiej jest unikać. Dzięki temu można ustrzec się przed wieloma chorobami, ale też można złagodzić problemy i schorzenia już posiadane. W szczególnych przypadkach, kiedy senior posiada już jakieś potwierdzone choroby, zalecana jest konsultacja dietetyka. Renomowane gabinety dietetyczne można znaleźć w całej Polsce za pośrednictwem strony projektzdrowie.info. Dietetyk będzie w stanie ustalić smaczny i zdrowy jadłospis, który będzie uwzględniał ewentualne nietolerancje pokarmowe. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące kwestie:

– Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób sercowo- naczyniowych. Tym samym zaleca się dietę lekkostrawną, która nie zawiera w swoim składzie zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które prowadzą do podwyższonego poziomu cholesterolu. Zbyt wysoki cholesterol zwęża światło tętnic tym samym utrudniając przepływ krwi do serca. Dieta dla seniora powinna więc zawierać mniejsze ilości wieprzowiny oraz mniejszą ilość potraw smażonych, tłustych i kalorycznych. Należy też ograniczać węglowodany oraz dania kuchni fast food.

Dieta dla osób dojrzałych powinna zakładać przyjmowanie sporej ilości płynów w ciągu dnia. Osoby starsze są w znacznie większym stopniu narażone na odwodnienie niż osoby młodsze. Słabe nawodnienie organizmu może dawać o sobie znać poprzez wysoki puls, osłabienie, ewentualne omdlenia, a także poprzez zauważalną w dotyku suchość skóry. Zaleca się wypijanie dziennie od 1,5 do 2 litrów płynów.

Dieta dla seniora powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Wszystko po to, aby można było wraz z pożywieniem dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Tym samym, zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które są prawdziwą kopalnią dobroczynnych i wartościowych składników. Są to też propozycje niskokaloryczne, które pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki.

– W diecie osób starszych szczególne znaczenie ma wapń, który można przyjmować wraz z różnego rodzaju produktami mlecznymi. Dzięki odpowiedniej dawce wapnia można skutecznie przeciwdziałać osteoporozie. Wapń jest budulcem kości i odpowiada za ich dobrą kondycję, a dodatkowo utrzymuje w dobrym stanie także zęby i dziąsła.

– W końcu, szalenie ważne są także kwasy omega 3. Zapobiegają one powstawaniu w organizmie stanów zapalnych, dodatkowo zapobiegają rozwojowi cukrzycy oraz chorób serca. Warto też wiedzieć o tym, że opóźniają one procesy starzenia się organizmu.