Czym zajmuje się radca prawny?

Dla wielu z nas prawo jest dziedziną bardzo zawiłą, co oczywiście nikogo dziwić nie może. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji bardzo często korzystamy z pomocy wszelkiego rodzaju specjalistów. W pierwszej kolejności na myśli mamy adwokatów, ale pomoc znajdziemy także u radców prawnych. Skoro takich kancelarii na ulicach naszych miast jest dziś nadspodziewanie wiele, warto sobie ten zawód nieco przybliżyć. Tak więc czym zajmuje się radca prawny? Zawód ten przybliżyć sobie spróbujemy na konkretnym przykładzie. Przykładem będzie Łukasz Słota – kancelaria radcy pranego, która swoje oddziały ma w Krakowie oraz Dąbrowie Górniczej (zob. Słota kancelaria).

Zawód zaufania publicznego

Zacznijmy od tego, że radca prawny to zawód zaufania publicznego. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się on świadczeniem pomocy w dziedzinie prawa. Przede wszystkim jest to udzielanie porad oraz konsultacje prawne. Ponadto radca prawny w Krakowie, jak i rzecz jasna w innych miastach sporządza opinie prawne, opracowuje projekty aktów prawnych oraz występuje przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika bądź też obrońcy swojego klienta.

Podstawa prawna

Skoro jest to zawód, który związany jest ścisłe z dziadziną prawa, warto odnieść się także do podstawy prawnej. Tak oto powyższa kancelaria prawna w Krakowie, jak i wszystkie inne działają tutaj na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.

Zauważmy tutaj również że wszyscy radcy prawni, jak i aplikanci radcowscy poza obowiązkami, które wynikają z norm prawa, podlegają także normom deontologicznym zawodu radcy prawnego. Te są określone bardzo dokładnie w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Dodajmy na koniec, że radca prawny, podobnie jak adwokat posługiwać się może tytułem mecenasa.

W skrócie rzecz ujmując, za radcę prawnego możemy uznać osobę, która broni naszych interesów w ujęciu prawnym. Przede wszystkim do takich kancelarii udajemy się, kiedy nie rozumiemy jakichś norm czy ustaw i potrzebujemy wyjaśnienia. Wówczas taka pomoc może okazać się dla nas bezcenna.