Dom opieki jest tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy bliska nam osoba wymaga profesjonalnej opieki, której nie są w stanie zapewnić jej domownicy, ani najbliższa rodzina. Z takiego rozwiązania skorzystało już bardzo wiele rodzin, które także miały wiele pytań i wątpliwości jeszcze przed podjęciem decyzji o tym, aby skorzystać z takiej możliwości. Przede wszystkim, na początku najczęściej zastanawiamy się, jak załatwić dom starców, jaki ośrodek będzie najlepszy i czy ma to być placówka prywatna, czy przydzielona z Domu Pomocy Społecznej. Dom opieki- jak załatwić i od czego zacząć- to pytania najczęściej zadawane przez rodziny seniorów- wiele materiałów odnośnie całej procedury postępowania będziemy mogli znaleźć w sieci, możemy też zwrócić się do instytucji, które zajmują się tymi zagadnieniami.
Warto zacząć od złożenia wniosku
Starając się o miejsce w publicznym ośrodku, konieczne jest przejście przez wszystkie procedury formalne. Na początku, konieczne jest wystosowanie specjalnego wniosku, który składany jest w Domu Pomocy Społecznej. Dowiadując się, jak załatwić dom opieki dla starszej osoby z pewnością znajdziemy wzór odpowiedniego dokumentu, który należy w poprawny sposób uzupełnić. Musi to zrobić ta osoba, która stara się o miejsce w danej placówce, ewentualnie może zrobić to jej opiekun, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dana osoba jest ubezwłasnowolniona. We wniosku należy też określić stan zdrowia danej osoby. Jest to bardzo istotne, aby było wiadomo jakiej opieki będzie wymagał senior, czy jest osobą niepełnosprawną i z jakimi chorobami boryka się na co dzień. Wniosek powinien więc zawierać oświadczenie o niepełnosprawności danej osoby, zaświadczenie o dochodach (z nich będą odliczane opłaty za pobyt w ośrodku) oraz oświadczenie o tym, że dana osoba chce zostać umieszczona w ośrodku. Znacznie prostszą procedurę przechodzi się w przypadku zdecydowania się na prywatny dom opieki.
Trudny początek mieszkania w nowym miejscu
Informacje o tym, jak umieścić starszą osobę w domu opieki są ogólnodostępne i nie jest aż tak trudno do nich dotrzeć. Zawsze możemy też poradzić się osób, które mają już za sobą takie doświadczenia i które same, na własną rękę dowiadywały się, jak oddać starszą osobę do domu opieki. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że bardzo trudnym momentem dla nas może być chwila, kiedy już zostanie przydzielona danej osobie konkretna placówka, a następnie trzeba będzie zorganizować przeprowadzkę. Osobie starszej może być wyjątkowo trudno przystosować się do nowego miejsca, gdyż z pewnością ma ona swoje przyzwyczajenia. Moment rozstania może być trudny zarówno dla osoby starszej jak i dla jej rodziny, jednak jeśli już uda się nam przez niego przebrnąć- wszyscy powinni przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Z pewnością, powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby bliska nam osoba dobrze zaaklimatyzowała się w nowym miejscu. Powinna więc zabrać ze sobą przedmioty dla niej ważne, a także te elementy wyposażenia, których być może nie ma w ośrodku, a które są dla niej niezbędne.