Nie da się ukryć, że prawo jest dosyć zawiłe. W związku z tym wielu z nas zmagając się z jakimiś problemami, nie jest w stanie rozwiązać ich osobiście. Pomocy szukamy oczywiście gdzieś na zewnątrz. Dziś większego problemu z tym mieć nie będziemy. Pamiętać trzeba bowiem tutaj przede wszystkim o tym, że na ryku nie brakuje wszelkiego rodzaju kancelarii, gdzie możemy szukać takiej pomocy. Mowa oczywiście o kancelariach adwokackich czy też radców prawnych. Skoro z ich usług korzystamy coraz częściej, przyjrzyjmy się jeszcze cenom, jakie spotkamy w takich punktach. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że roztropny Polak dwa razy obróci każdą złotówkę, zanim ją wyda. Ile będzie trzeba zapłacić z tytułu porady czy tym bardziej kompleksowej obsługi prawnej?
Czas pracy i dochodzona kwota
W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do tego, od czego zależna jest cena takich usług. Bardzo ważny jest tutaj rzecz jasna czas pracy. Każda kancelaria ma prawo indywidualnie wyceniać wartość godziny swojej pracy. Średnio ceny wahają się tutaj od stu do nawet trzystu złotych za godzinę, choć od tej reguły są oczywiście odstępstwa. W praktyce zatrudniając prawnika, który musi zjawić się na dwóch rozprawach, a dodatkowi napisać kilku pism procesowych na pewno zapłacimy około dwóch tysięcy złotych. Nie jest to więc mało.
Innym niezwykle istotnym czynnikiem jest natomiast dochodzona kwota. To, ile klient takiej kancelarii może zyskać na sprawie, odgrywa istotną rolę w procesie przygotowywania przez kancelarię wyceny usługi. Nie jest to być może tak ważny czynnik jak sam czas, który należy poświęcić na sprawę, ale na pewno nie wolno go bagatelizować.
Indywidualne podejście
Na koniec dodajmy jeszcze, że nie ma dwóch takich samych spraw, a więc i operowanie ogólnymi kwotami jest tutaj trudne. Co innego w przypadku porad. W tym przypadku wiele kancelarii ma już swój własny cennik i tego się trzyma. Nie inaczej postępuje również Kancelaria Prawnicza Łukasz Słota, dzięki której powstał ten artykuł.