Dyskryminacja ze względu na wygląd to zjawisko równie złe, jak dyskryminacja płciowa i religijna, pomimo to nie da się ukryć, że są zawody, dla których wygląd ma znaczenie, a w związku z tym ich przedstawiciele muszą dbać, by zawsze wyglądać dobrze. Dobry wygląd to nie tylko szczupła sylwetka i ładna buzia. To także zdrowy organizm. Dlatego osoby, dla których dobry wygląd jest jednym z wymagań w pracy przyjmują preparaty na wzmocnienie organizmu, dbają o zdrową dietę oraz uprawiają sport. W jakich zawodach dobry wygląd ma znaczenie?
Pierwszym zawodem, który słusznie przychodzi na myśl, gdy mówimy o wyglądzie, są naturalnie modele. Kobiety i mężczyźni utrzymujący się z modelingu, to osoby, które wybitnie muszą dbać o swój wygląd. Cała kariera tych ludzi opiera się bowiem przede wszystkim na ich pięknie. To oczywiście nie oznacza, że nie muszą mieć innych umiejętności, bo ona także są wymagane, jednak uroda stanowi tutaj poważny atut.
Drugą grupą, gdzie liczy się wygląd, są stewardessy i stewardzi – nie jest tajemnicą, że linie lotnicze szukając osób do obsługi w samolocie, mają bardzo restrykcyjne wymagania, co do ich prezencji. Liczy się uroda, dobry wygląd, odpowiedni wzrost. Oczywiście nie mniej ważna jest znajomość kilku języków obcych, umiejętność pracy pod presją czy radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami.
Uroda w pracy to także częsty wyznacznik dla osób zatrudnianych na recepcjach w firmach i hotelach. Recepcjoniści i recepcjonistki stanowią wizytówkę firmy, toteż pracodawcy często chcą, by stanowisko to zajmowały osoby o doskonałej prezencji.
Choć rzadko się o tym mówi, ale także w pracy żołnierza wygląd ma znaczenie. A dokładnie osoby, które chcą pełnić służbę w jednostkach reprezentacyjnych Wojska Polskiego, także muszą spełniać określone kryteria wzrostu oraz urody.
Część firm dba także, aby osoby odpowiedzialne za bezpośrednią obsługę klienta był miłe, sympatyczne i dobrze się prezentowały, co ma zwiększać szanse na to, że sprzedadzą dany produkt.
Dobry wygląd może mieć też znaczenie w biznesie. Ładni ludzie łatwiej osiągają swoje cele, toteż dbanie o dobry wygląd powinno być także przedmiotem troski dyrektorów i właścicieli przedsiębiorstw, choć trzeba tutaj zaznaczyć, że jest to tylko jeden z elementów, który może im nieco ułatwić prowadzenie działalności, nie jest jednak rzeczą niezbędną.
Pomimo tego, że w wielu zawodach wygląd może odgrywać pewną rolę, to jak pokazują badania, w Polsce rekruterzy zapraszają na rozmowy na podstawie doświadczenia i umiejętności, a nie urody.