Działalność gospodarcza prowadzona w Hiszpanii przez Polaków to coraz częstsze zjawisko. Polscy przedsiębiorcy decydują się na założenie działalności w Hiszpanii z wielu różnorodnych przyczyn, jedne firmy traktują to jako kolejny element strategii ekspansji zagranicznej, inne decydują się na to ze względu na duże podobieństwo pod względem rynku i przepisów dotyczących przedsiębiorstw. Polska i Hiszpania pod wieloma względami w kwestii otwierania działalności gospodarczej są podobne, jednak istnieją także pewne różnice dlatego planując założenie firmy w Hiszpanii warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Obecnie na rynku funkcjonują polskie firmy, które oferują swoim klientom obsługę w zakresie zakładania działalności w Hiszpanii, jest to komfortowe rozwiązanie, bowiem wszystkie kwestie przedsiębiorca omawia z taką firmą w języku polskim, a później jego sprawy prowadzone są po Hiszpańsku. Przykładem takiej firmy jest – http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/%EF%BB%BFzalozenie-dzialalnosci-w-hiszpanii. Wiele firm, podobnie jak ta podana w przykładzie, oferuje wsparcie nie tylko w zakresie zakładania firmy w Hiszpanii, ale także późniejszej obsługi księgowej takiej hiszpańskiej firmy.
Planując założenie działalności w hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w Polsce większość sektorów gospodarki nie wymaga specjalnych zezwoleń. Są jednak pewne branże działanie, w których wymaga uzyskania takiej licencji, są to:
- emisja programów radiowych i telewizyjnych
- działalność związana z produkcją zbrojną,
- usługi transportowe.
Założenie firmy w Hiszpanii oraz późniejsze jej funkcjonowanie odbywa się na podstawie następujących przepisów hiszpańskiego prawa:
-
przepisy rejestru handlowego,
-
prawo spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
-
kodeks handlowy.
Obcokrajowcy, którzy chcieliby otworzyć działalność gospodarczą w Hiszpanii, a nie mają statusu rezydenta zobowiązani są do uzyskania numeru identyfikacyjnego – NIE, wydawanego przez Komendę Główną Policji w Hiszpanii.
Osoby fizyczne, które w Hiszpanii chciałby prowadzić własną działalność gospodarczą mają do wyboru trzy formy prawne:
- samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej,
- spółkę jawną,
- spółkę cywilną.
Ponadto w Hiszpanii obowiązują jeszcze dwie formy prawne dla firm, są to:
-
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
-
spółka akcyjna.
Jak można zauważyć formy prawne w Hiszpanii i Polsce nie różnią się w sposób zasadniczy, również sam proces zakładania firmy jest zbliżony, dlatego wielu polskich przedsiębiorców wybiera Hiszpanię jako kraj prowadzenia działalności gospodarczej.