Kruszywo keramzytowe może tak samo dobrze sprawdzać się w praktyce co wełna mineralna czy styropian. O ile o styropianie dość często się słyszy, jego zastosowanie ma swoje ograniczenia, np. nie nadaje się on do ocieplania podpiwniczeń, czyli do używania go w miejscach znajdujących się poniżej linii gruntu. Nie każdy wie o tym, że w takim przypadku to właśnie keramzyt jest materiałem najbardziej polecanym.
Tymczasem, izolacja keramzytem jest efektywnym rozwiązaniem do podpiwniczeń, stropów, ścian, a nawet do poddaszy. Można więc go zastosowań w całym budynku. Kluczowe jest ułożenie odpowiednio grubej warstwy izolacji z użyciem standardowych worków keramzytu tak, aby uzyskać ponad 20 cm warstwę ocieplenia. Wówczas można uzyskać bardzo dobre parametry współczynnika przenikania ciepła, na czym zależy każdemu inwestorowi.
A w jaki sposób wykonać podłogę na gruncie?
Ocieplenie to także właściwe zaizolowanie posadzki tak, aby nie przebijało się przez nią zimno z gruntu, a także gromadząca się tutaj w naturalny sposób wilgoć. Do tego celu doskonale nadaje się kruszywo opisane na stronie https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-podlogi/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/. Keramzyt można układać w workach, ale w przypadku posadzki osadzanej na gruncie- można wykorzystać także keramzyt układany luzem.
- W przypadku realizacji takiego projektu istotne jest, aby zamówić kruszywo, które będzie dodatkowo zaimpregnowane ceramiczną powłoką. Dzięki impregnacji niemalże całkowicie zostaje ograniczone podciąganie przez kruszywo wilgoci bezpośrednio z gruntu. Keramzyt wykazuje bowiem duże zdolności podciągania kapilarnego wilgoci, co w takim przypadku nie jest pożądane.
- Podczas obliczania zapotrzebowania na keramzyt do tego rodzaju projektu trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że kruszywo to wymaga zagęszczenia, a potem także ubicia. Tym samym należy zamówić go odrobinę więcej. Izolacja keramzytem wykonana w taki sposób będzie działać naprawdę efektywnie, gdyż granulki keramzytu mają bardzo porowatą strukturę. Poleca się najpierw wysypać całą warstwę, a potem zagęszczać ją i ubijać.
- Dużą zaletą keramzytu jest to, że jego sypka forma pozwala na to, aby kruszywo niemalże idealnie dopasowało się do podłoża. Dzięki temu wygodnie się go stosuje.
- Podłoże wykonywane z keramzytu może zastąpić podłoże betonowe. Dzieje się tak poprzez fakt, że dobre zagęszczenie tego kruszywa staje się warstwą nośną dla obciążeń całej wykonywanej posadzki.