Zamiatarki drogowe są maszynami, które regularnie wyjeżdżają na ulice miast od wiosny aż po późną jesień. Dzięki temu, że ich praca rzeczywiście jest wykonywana systematycznie, przestrzeń miejska może być wyjątkowo zadbana. Fakt, że nie operują one zimą w terenie wynika z samej specyfiki ich pracy, jaką wykonują każdego dnia.
Zamiatanie ulic – najważniejsze zadanie
Podstawowym zadaniem każdej zamiatarki drogowej jest zamiatanie nawierzchni. Może ono być wykonywane zarówno na mokro jak i na sucho. Jednakże ze względu na fakt, że szczotkowanie na sucho może powodować dość duże pylenie, konieczne jest wykonywanie szczotkowania na mokro. Dzięki temu zabiegowi można zneutralizować powstawanie pyłów MP10 i MP2,5. To właśnie poprzez fakt, że nawierzchnia musi być zamiatana na mokro nie ma takiej możliwości, aby zamiatarki pracowały wtedy, kiedy temperatura powietrza jest ujemna. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy dodatnich temperaturach, tak aby można było zraszać na bieżąco szczotki obrotowe wodą ze specjalnego zbiornika umieszczonego na tyle maszyny.
W jaki sposób można wykorzystywać zamiatarki zimą?
Mogą one po prostu zaczekać na nowy sezon. Wówczas będą już regularnie pojawiać się na ulicach miast – na przykład tak kultowe modele zamiatarek jak chociażby zamiatarka Beam. Mogą one pozostawać w eksploatacji przez bardzo wiele lat. Zamiatarka Beam jest sztandarowym przykładem modelu, który doskonale sprawdza się w codziennej praktyce pracy w terenie. Głównie ze względu na swoją wydajność, jak i dobrze zaprojektowany osprzęt.
Nie wszystkie maszyny muszą jednak spędzić w zimę odstawione na boczny tor. Do niektórych modeli istnieje możliwość dołożenia niewielkiego pługu śnieżnego, który umożliwi odśnieżanie chodników. Zima to także idealny czas na przeglądy tych maszyn oraz ich ewentualne serwisowanie.
Jakie tereny są oczyszczane przez zamiatarki?
Jak sama nazwa wskazuje są to przede wszystkim drogi, ale nie tylko. Zamiatarki są przystosowane do tego, aby móc oczyszczać także pobocza, deptaki, parkingi, torowiska czy przystanki autobusowe. Czyli tak naprawdę każdą miejską przestrzeń która tego wymaga. Oprócz codziennych przejazdów maszyną, ważne jest też jej wykorzystanie do sprzątania terenów po imprezach plenerowych czy innych eventach zaplanowanych w mieście.