Keramzyt można wykorzystać na szereg różnych sposobów w swoim własnym procesie budowy. Jego zastosowanie jest wszechstronne, ma dobrą cenę, a dodatkowo- jest to materiał całkowicie naturalny, przyjazny zarówno dla środowiska jak i dla człowieka. Warto zauważyć też, że dodatkowo materiał ten jest bardzo trwały. Jeśli tylko mamy taką możliwość- możemy go wielokrotnie wykorzystywać, co sprawia, że jego stosowanie jest oszczędne.
Jednym z przedsiębiorstw, które zajmuje się produkcją tego kruszywa jest Leca® KERAMZYT. Proces produkcji keramzytu w dużej mierze obejmuje jego wypalanie w specjalnych piecach. Aby uzyskać kruszywo tak dobrej jakości należy utrzymywać wewnątrz pieca temperaturę około 1200 stopni. Jednakże, to właśnie dzięki wypalaniu kruszywo to zyskuje wiele pożądanych właściwości.
Wykonywanie izolacji budynków
Ze względu na fakt, że keramzyt jest lekki i bardzo porowaty- ma też zdolność akumulowania ciepła. Doskonale więc sprawdza się w roli izolatora- zarówno ciepła jak i do izolacji akustycznej. Tym samym, keramzyt od Leca® KERAMZYT można z powodzeniem wykorzystywać jako izolację ścian, stropów, a nawet podpiwniczeń. Można stosować go poniżej poziomu gruntu. W jaki sposób wykonuje się warstwę ocieplenia z keramzytem w roli głównej? Konieczne jest ułożenie specjalnej obudowy, w której będą miały się znaleźć poszczególne worki z kruszywem. Standardowej wielkości worki powinno się ułożyć w trzykrotnej warstwie tak, aby uzyskać minimum około 20 cm ocieplenia. Worki układa się ciasno, blisko siebie i do tego najlepiej, aby były układane naprzemiennie. Dzięki temu można zniwelować zjawisko występowania mostków cieplnych. Taka warstwa izolacji tak samo dobrze sprawdza się w praktyce, co izolacja wykonana styropianem czy wełną mineralną.
Izolacja posadzek wykonywanych na gruncie
Drugim bardzo popularnym zastosowaniem keramzytu jest izolowanie nim posadzek, które wykonuje się bezpośrednio na warstwie podłoża. Do tego jednak celu lepszym rozwiązaniem jest keramzyt w wersji impregnowanej, czyli dodatkowo pokrywanej warstwą ceramiczną. Dzięki temu ograniczone zostaje kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu, co w tym przypadku nie byłoby korzystne. Kruszywo można wykorzystać w formie sypkiej lub workowanej. Wymaga ono ubicia i zagęszczenia. Na 20-30 cm warstwie keramzytu rozciągane są specjalne folie, które mają ograniczać wilgoć i chłód płynący z ziemi. Tak wykonana izolacja naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce.
Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/!