biuro projektowe

Projektowanie biura- jakich przepisów trzeba przestrzegać?

Nie każdy wie o tym, że projektowanie biura wcale nie jest prostą sprawą. Aby móc wykonywać takie zadania zawodowo, trzeba mieć określoną wiedzę, uprawnienia i trzeba przestrzegać przepisów. Być może kwestie te nie mają znaczenia w momencie, kiedy aranżujemy przestrzeń biurową do pracy we własnym mieszkaniu, stają się natomiast bardzo ważne w momencie, kiedy projektujemy biuro, w którym będziemy chcieli zatrudniać pracowników. Wówczas, projektowanie biura zgodnie z przepisami jest konieczne ze względu na to, abyśmy nie narazili się na ewentualne kary i sankcje. Aktualne przepisy można znaleźć tu https://www.dom-art.pl/projektowanie-przestrzeni-biurowych-zgodnie-z-przepisami-prawa-abw/. Zawsze możemy też zdecydować się na zatrudnienie odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam zorganizować posiadaną przez nas przestrzeń. Projektant nie tylko odpowiednio podzieli przestrzeń, ale też wszystkie zadania wykona w taki sposób, aby finalnie lokal był zaprojektowany wedle obowiązujących przepisów lub wymogów. Zatrudniając specjalistę zrzucamy więc odpowiedzialność za aranżację komuś innemu, ale też nie musimy martwić się o to, czy zrobi to dobrze- możemy mieć taką pewność.

Jakie kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę?

Pierwszą i najbardziej podstawową kwestią jest odpowiedni metraż biura- możemy sprawdzić, jaką minimalną ilością przestrzeni powinien w naszym biurze dysponować każdy z pracowników. Trzeba też odpowiednio przemyśleć układ całej przestrzeni oraz miejsca, w których zostaną ułożone biurka oraz komputery. Według przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy z 1997 roku, pracodawca musi zadbać o takie kwestie jak odpowiednie oświetlenie w biurze, zarówno to sztuczne jak i naturalne, odpowiedni poziom wilgoci, a więc o właściwą wentylację, a także o optymalną temperaturę w biurze. Są to kwestie absolutnie priorytetowe.

Dostęp do naturalnego światła dziennego jest bardzo ważny i wymagany

Faktycznie jest on wymagany, jedynym wyjątkiem od tej reguły jest rozmieszczenie takich okien na halach o typowo produkcyjnym charakterze. W miejscach, w których pracują osoby przez nas zatrudniane, muszą znaleźć się takie okna o odpowiedniej wielkości. Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia, w których przebywa się okazjonalnie, nie ma tutaj takiego wymogu, a mowa tutaj na przykład o łazience czy o kuchni. Tak naprawdę ilość i rozmieszczenie tych okien bardzo mocno wpływa na komfort pracy. Są one bardzo istotne i warto tak aranżować przestrzeń, aby każde stanowisko pracy miało dostęp do naturalnego światła dziennego. W lepiej doświetlonych wnętrzach pracuje się znacznie bardziej efektywnie.